Water Kefir Soda Cremosa

Vanilla Cremosa

Vanilla Cremosa

Many (many) years ago, fresh out of high school, I worked at a gourmet coffee shop. Working there was the first place I heard of ‘fancy’ drinks like Italian Sodas and Cremosas.

Fast forward to now, we make our own version of soda out of water kefir grains. I love making these [...]

Thrifty Food Plan Experience

USDA-paperback-250

This eBook is an in-depth look at the 2 week Thrifty Food Plan Experience that my family did in March of this year. 67 pages of thoughts, tips, and ideas plus a 2 week menu plan, over 40 recipes and links to many more.

 

This experience was based off of the USDA’s food cost [...]

Thrifty Food Plan Experience: The End

$172 per week, two weeks, family of 5, real food.

That is the current experience as part of the series Someone Else’s Shoes. We’re starting completely from scratch following the monetary guidelines put out by the USDA for the Cost of Food at Home Thrifty Food Plan. The USDA attaches a weekly dollar amount to [...]

Thrifty Food Plan Experience: Almost the End

$172 per week, two weeks, family of 5, real food.

That is the current experience as part of the series Someone Else’s Shoes. We’re starting completely from scratch following the monetary guidelines put out by the USDA for the Cost of Food at Home Thrifty Food Plan. The USDA attaches a weekly dollar amount [...]

Thrifty Food Plan: Shopping Results Week 2

$172 per week, two weeks, family of 5, real food.

That is the current experience as part of the series Someone Else’s Shoes. We’re starting completely from scratch following the monetary guidelines put out by the USDA for the Cost of Food at Home Thrifty Food Plan. The USDA attaches a weekly dollar amount to [...]

Thrifty Food Plan: End of Week 1 and Intro to Week 2

$172 per week, two weeks, family of 5, real food.

That is the current experience. We’re starting completely from scratch following the monetary guidelines put out by the USDA for the Cost of Food at Home Thrifty Food Plan. The USDA attaches a weekly dollar amount to each person dependent on age and sex. You [...]

Thrifty Food Plan Week 1: Four Days Down, Three to go

How many things in your cupboard do you take for granted? If you want to make tacos do you have all of the seasonings to add? Chili powder, cumin, cayenne pepper, etc?

I know that I really rely on my variety of spices to make tasty meals. I like having an assortment of different [...]

Thrifty Food Plan Week: Shopping Results

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

$172, one week, family of 5, real food.

That is this weeks experience. We’re starting completely from scratch following the monetary guidelines put out by the USDA for the Cost of Food at Home Thrifty Food Plan. The USDA attaches a weekly dollar amount to each person dependent on age and sex. You can check [...]

Kick Off: Thrifty Food Plan Week

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

How much do you spend per week on groceries? Do you fall within the USDA guidelines? For my family of 5 the USDA Cost of Food at Home Plans say we should be spending between $172 and $327 per week.

These numbers fall under 4 different categories; Thrifty, Low-Cost, Moderate and Liberal.

You can check [...]

Why I Don’t Follow the USDA Cost of Food at Home Plans

Did you know that the USDA has a list of how much money we should be spending on food?

It is actually a tiered list. The USDA Food Plans: Cost of Food states “The Thrifty, Low-Cost, Moderate-Cost and Liberal Food Plans each represent a nutritious diet at a different cost. The Thrifty Food Plan [...]

Hi and Welcome! I'm so happy that you have found your way here. Get to know us by clicking HERE. ~ Millie

Subscribe to our mailing list

* indicates required
Email Format

Search This Site

Loading

Categories

Archives